">بلاک چین چیست و در چه زمینه هایی مورد استفاده قرار می گیرد | آنلاین درامد

بلاک چین چیست و در چه زمینه هایی مورد استفاده قرار می گیرد

بلاک چین چیست

با سلام خدمت تمامی کاربران سایت آنلاین در‌امد و عرض خسته نباشید،در این مقاله بطور صفر تا صد و کاملا ساده توضیح خواهیم داد که بلاک چین چیست و دقیقا چه کاربردی دارد و مثال های فراوانی را نیز خدمت شما خواهیم زد.

بلاک چین چیست به زبان ساده

بلاک چین چیستبطور کلی اگر بخواهیم در یک توضیح مختصر بلاک چین را شرح دهیم باید بگوییم که بلاک چین یک دستگاه یا سیستم ثبت رخداد و یا همان اطلاعات می باشد و فقط یک تفاوت خاص دارد که باعث شده این سیستم نسبت به دیگر سیستم های مربوطه کاملا متمایز شود.

و آن تفاوت این می باشد که تمامی اطلاعات و رخداد هایی که وارد این سیستم عامل یا دستگاه شود توسط همه کاربران عضو این سیستم عامل قابل مشاهده می‌ باشد ولی هر اطلاعاتی که به این سیستم وارد شود غیر قابل حذف و دستکاری می شود و عملا این کار غیر ممکن می باشد.

بگذارید کمی ساده تر توضیح دهم، فرض کنید که شما یک اطلاعات خاصی را وارد بلاک چین می کنید،بعد از وارد شدن اطلاعات شما به این سیستم اطلاعات شما قابل رویت برای همه کاربران این شبکه می شود ولی به هیچ عنوان هیچ کسی یا فردی از داخل و یا بیرون این شبکه نمی تواند کوچک‌ ترین تغییری در اطلاعات و فایل شما ایجاد کند و همین موضوع باعث محبوبیت سیستم بلاک چین شده است.

بگذارید یک مثالی ساده تر دیگر نیز بزنم تا کاملا متوجه شوید که بلاک چین چیست دقیقا،فرض کنید شما طبق مثال قبلی یک اطلاعاتی را وارد سیستم بلاک چین می کنید،به محض ورود اطلاعات شما همه عضو ها و کاربران بلاک چین یک نسخه از اطلاعات شما دریافت می کنند و پس از آن اگر فردی بخواهد اطلاعات شما را حذف کند و یا دستکاری کند باید در همه عضو های سیستم اطلاعات مورد نظر را دستکاری و حذف کند که کاری تقریبا غیر ممکن می باشد چرا که دسترسی به بیش از چندین میلیون کاربر و ارائه همان تغییرات کار ممکنی به نظر نمی رسد.

در ادامه بیشتر در مورد این که بلاک چین چیست و نحوه کارش چگونه است صحبت خواهیم کرد.

طریقه کار بلاک چین چگونه است

بلاک چین چیستدر ابتدا بیایید بفهمیم که معنی بلاک چین دقیقا چیست چون در این صورت خیلی راحت تر طریقه کاربرد آن را یاد می گیرید،اگر دقت کنید بلاک چین از دو کلمه یعنی بلاک و چین تشکیل شده است که هر دو این کلمه ها معنی واضح و مشخصی دارد که با قرار‌دادن این ها در کنار هم به سازوکار بلاک چین پی خواهید برد.

در لغت انگلیسی کلمه بلاک به معنای واحد یا به قولی بلوک می باشد و کلمه چین هم در لغت انگلیسی به معنای زنجیر یا زنجیره می باشد،اگر کمی دقت کنید به سازو‌کار بلاک چین پی خواهید برد.در حقیقت بلاک چین به معنای اطلاعات و داده ها می باشد که به صورت زنجیر‌ وار در کنار هم و به صورت مرتب قرار می گیرند.

به تصاویر زیر نگاه کنید تا کاملا متوجه که بلاک چین چیست و سازوکار آن چگونه است.

بلاک چین چیست

بلاک چین چیستدر ادامه ی مطلب شما را با دیگر بخش های تشکیل دهنده بلاک چین آشنا کرده و سازوکار آنها را نیز کاملا آموزش خواهیم داد.از شما بخاطر همراهی شما باما از صمیم قلب تشکر می کنیم.

هش در بلاک چین چیست

بلاک چین چیستیکی از مهم ترین بخش های تشکیل دهنده بلاک چین هش می باشد، در بالا گفتیم که معنی بلاک به معنی یک واحد یا بلوک می باشد و الان باید بدانید که هر کدام از این واحد یا بلوک ها یک چیزی به نام هش درون خود دارند.

اگر ساده تر توضیح دهیم باید بگوییم که هر هش متشکل از مجموعه ای از کاراکتر ها می باشد که با قوانین و تابع های مخصوصی ساخته می شود.هش شامل یک داده یا همان اطلاعاتی می باشد که همیشه ثابت و غیر قابل تغییرو‌حذف می باشد و همین موضوع باعث امنیت بسیار بالای بلاک چین و محبوبیت آن شده است. برای درک کامل هش و عملکرد آن لطفا به تصویر زیر توجه کنید.

بلاک چین چیستدر تصویر بالا مشاهده می کنید که ما دو بلاک داریک که در هر کدام از آنها یک نوع کالا وجود دارد،ولی مورد مهمی که باید به آن توجه کنید این می باشد که هر کدام از این بلاک ها دارای یک هش و هش قبلی می باشند ولی یک سوال چرا بلاک اول هش قبلی ندارد؟خوب جواب کاملا مشخص می باشد چون بلاک اولیه و اصلی ما همان می باشد.

در واقع هر دوی این بلاک ها برای یک شرکت می باشند که از سیستم بلاک چین استفاده می کنند ولی به این دلیل که اطلاعات داخل بلاک تغییر کرده هش بلاک هم تغییر کرده و تبدیل به یک بلاک دیگر می شود و همین مسئله باعث شده بلاک چین یک سیستم عامل فوق امنیتی باشد.

بگذارید کمی ساده تر توضیح دهیم،فرض کنید شما دو هزار نوع کالا را وارد بلاک چین می کنید،به محض وارد کردن این اطلاعات یک بلاک در سیستم بلاک چین ایجاد شده و اطلاعات شما داخل آن قرار می گیرد و یک هشی نیز به آن تعلق می گیرد،حال اگر شما تنها یک محصول به این لیست اضافه کنید یا یک تغییر کوچکی دهید یک بلاک مجزا ایجاد شده و دوباره همه آنها داخل بلاک جدید با یک هش‌ جدید قرار می گیرند که آدرس هش قبلی نیز در آن درج شده.

در زیر یک ویدویی از نحوه کارکرد هش برای شما دوستان و کاربران عزیز سایت آنلاین درامد اماده کرده ایم که پیشنهاد می کنم برای درک هرچه بهتر مطلب حتما ویدیو زیر را نیز مشاهده فرمایند.

با چنین سیستمی دیگر هیچ هکری نمی تواند اطلاعات شما را دستکاری کند چرا که هرکار‌ی بخواهد انجام دهد باید در سیستم میلیون ها نفر این تغییر را انجام دهد و به دلیل اینکه در یکی از این بلاک ها تغییر ایجاد کرده و باعث ایجاد بلاک جدید شده باید هش جدید را هم رمز‌­ نگاری کند و در این صورت باید سیستم میلیون ها نفر را رمز‌ نگاری کند و همین مورد باعث شده بلاک چین یک سیستم فوق العاده امنیتی و غیر قابل نفوذ و  غیر قابل دستکاری باشد.

کارکرد بلاک چین از دیدگاه فنی

بلاک چین چیستدر بالا به طور کامل توضیح دادیم که بلاک چین چیست و نحوه کار و کار کرد آن به چه شکلی می باشد، همچنین توضیح دادیم که هش در بلاک چین چیست و کاربرد و نحوه کار آن چگونه است، در ادامه به صورت تخصصی تر و دقیق تر راجب کارکرد بلاک چین توضیح خواهیم داد و همراه آن مثال های متعددی را خواهیم زد.مجددا از شما بخاطر اینکه با مطالعه این مقاله همراه ما هستید کمال تشکر را از شما داریم.

در این بخش می خواهیم تفاوت و نحوه کنترل اطلاعات و امنیت آن در سیستم بلاک چین را با سایت آنلاین درامد مقایسه و بررسی کنیم تا بطور کامل متوجه شوید که بلاک چین چرا امنیت بالا و محبوبیت بالایی دارد.

اگر سیستم بلاک چین را با سایت خودمان بررسی کنیم می بینیم که یکی از شباهت های سایت ما یا همه سایت ها با سیستم بلاک چین این می باشد که هر دو در بستر اینترنت فعالیت می کنند ولی یک تفاوت عمده ای که این وسط موجود هست‌ این می باشد که سایت ما در بستر سرور یا همان‌https:w‌wwفعالیت می کند و نحوه ارتباط ما با کاربران به صورت سرور و کلاینت(کاربر)می باشد ولی بلاک چین یک سیستم عامل جهانی می باشد.

حال شما فرض کنید ما یک نفر مدیر اصلی و ۲۰ نفر مدیر دیگر که توسط مدیر اصلی انتخاب شده است،حال همه این ۲۰ نفر به عنوان مدیر می توانند به اطلاعات دیگر مدیران و حتی مدیر اصلی دسترسی داشته باشند.یعنی همه مدیران میتوانند مقالات داخل سایت را حذف و یا آن را ویرایش کنند و حتی می توانند نظر کاربران را نیز ویرایش و یا حذف کنند.

ولی در بلاک چین همچین کاری به هیچ عنوان نمی توان انجام داد چرا که در بلاک چین فقط کاربران یک نسخه از اطلاعات سایر اعضای بلاک چین را دریافت می کنند که فقط و فقط می توانند آن را مشاهده کنند و‌ کوچک‌‌ ترین تغییر و یا حذفی‌ نمی توانند برای آن انجام دهند.

پس متوجه شدید که در سایر سیستم ها امکان تغییر و یا حذف اطلاعات به سادگی موجود می باشد ولی در سیستم بلاک چین امکان همچین کاری صفر می باشد و به همین دلیل امنیت بلاک چین تضمین شده می باشد و همه سازمان های بزرگ تضمیم بر استفاده از تکلو‌نوژی بلاک چین کرده اند.

کاربرد های بلاک چین چیست

بلاک چین چیستدر بخش بالا بطور کامل و به صورت صفر تا صد درباره نحوه عملکرد بلاک چین را با مثال هایی فراوان توضیح و آموزش دادیم و حال نوبت آن می باشد که بدانیم فناوری بلاک چین در حال حاضر در کجا استفاده می شود و یا می تواند استفاده شود ولی هنوز مورد استفاده قرار نگرفته است پس با ادامه ی مطلب مارا یاری کنید.

همانطور که شاید اکثریت و یا همه شما آن را بدانید یکی از کاربرد های مهم بلاک چین در استفاده از ارز های دیجیتالی می باشد، در واقع ارز های دیجیتال اولین موردی بودند که جهت ساخت و توسعه خود از سیستم بلاک چین استفاده کردند و به جرعت‌ می توانم بگویم که مهم‌ ترین دلیل اینکه ارز های دیجیتال در این مدت کم به این همه معروفیت دست پیدا کرده اند،بخاطر استفاده از فناوری بلاک چین بوده است.

اولین ارز دیجیتالی که به وجود آمد و تصمیم گرفت از این سیستم استفاده کند بیت کوین یعنی معروف ترین و گران بها ترین ارز دیجیتال حال حاضر می باشد.

مالک بیت کوین می خواست با استفاده از سیستم بلاک چین امنیت تراکنش های دریافتی را به بالاترین حد ممکن برساند و هم قصدش این بود که هیچ فردی نتواند اطلاعات یک حساب بیت کوین را تغییر دهد.

یعنی قصدش این بود که کسی نتواند موجودی حساب خود را به عنوان مثال هک کند و عدد آن را افزایش دهد چون در اینصورت به عنوان مثال هکر ها با هک کیف پول های خود عدد ان را به دلخواه تغییر و به سادگی میلیادر‌ می شدند که فناوری بلاک چین جلوی این کلاهبرداری را کاملا گرفت.

ولی تنها کاربرد بلاک چین به ارز های دیجیتال مربوط نمی شود و در خیلی از ارگان ها و شرکت ها می تواند این فناوری بی نظیر مورد استفاده قرار بگیرد که در ادامه برخی از آن هار‌ا خدمت شما معرفی خواهیم کرد.

تشخیص هویت و هویت سنجی

بلاک چین چیست

یکی از مهم ترین کاربرد های بلاک چین می تواند این باشد که برای تشخیص هویت یک فرد و یا هویت سنجی آن فرد استفاده شود.به عنوان مثال می توان تمامی اطلاعات شهروندان یک شهر را داخل سیستم بلاک چین قرار داد که باعث می شود امنیت اطلاعات و داده های یک شهروند تضمین شود و خطر هک شدن اطلاعات کاربران از داخل سرور ها هم از بین میرود. چرا که اطلاعات داخل یک یا چند سرور مرکزی نگه داشته نمی شوند که هک شود بلکه این اطلاعات در کامپیوتر تمام کاربران عضو بلاک چین ذخیره می شود.

رهگیری و تشخیص اصالت کالا

یکی از مهم ترین کاربرد های بلاک چین میتواند در این باشد که برای تشخیص اصالت کالا استفاده شود.به عنوان مثال فرض کنید یک شرکت دارویی برای اینکه دارو های تقلبی با نام شرکت خاص در بازار عرضه نشود می تواند از سیستم بلاک چین استفاده کند.در اینصورت دارویی که تولید می شود به همراه شناسه و تمام اطلاعات در سیستم بلاک چین ثبت و یک هش نیز به آن داده می شود و داروخانه در هنگام تحویل دارو می تواند به عنوان مثال با اسکن هش مورد نظر از اصالت و هویت دارو اطمینان حاصل کند.

خرید و فروش دارایی ها

بلاک چین چیستیکی از مهمترین کاربرد های بلاک چین که امروزه نیز در برخی از کشور های دنیا از این مزیت بلاک چین استفاده می کنند این می باشد که دارایی های خود را توسط بلاک چین خرید و فروش می‌ کنند.به عنوان مثال یک فردی کتاب می فروشد و با استفاده از فناوری بلاک چین مشتری ها می توانند به اندازه مبلغ مورد نظر،توکن به حساب فروشنده واریز کنند.

استفاده در مراکز دولتی و بانک ها

بلاک چین چیستیکی از کاربرد های مهم بلاک چین این می باشد که بانک ها می توانند برای حفظ و نگهداری اطلاعات حساب و هویتی کاربران از سیستم بلاک چین استفاده کنند،در این صورت امنیت اطلاعات کاربران به بالاترین حد ممکن رسیده و هیچ فردی نمی تواند اطلاعات شخصی کاربران را دستکاری و یا تخریب کند.

جمع بندی

بلاک چین چیستدر این مقاله به صورت کامل توضیح و آموزش دادیم که دقیقا بلاک چین چیست و چه کاربردی دارد توضیح دادیم و کاملا شرح کردیم که بلاک چین از چه بخش هایی تشکیل شده و دقیقا به چه صورتی کار می کند و عملکرد آن به چه گونه ای می باشد.

هم چنین توضیح دادیم که هش چیست و هش ها چگونه می توانند امنیت کاربران و اطلاعات درون بلاک چین را افزایش دهند و در اخر نیز چند مثال در مورد کاربرد های بلاک چین برای شما دوستان عزیز آوردیم.دوستان فقط توجه کنید که برای درک بهتر حتما ویدیو های هر بخش را نیز به دقت مشاهده بفرمایید چرا که گیرایی و درک مطلب به صورت ویدیو بسیار بالاتر از سایر روش ها و رسانه ها می باشد.

به این نوشته چند امتیاز می دهید
[Total: 0 Average: 0]
,
Share:

نظرات

3 نظرات

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محل تبلیغات شما

محل تبلیغات شما

چند اشتباه بزرگ ومرگبار تریدر ها

عضویت در خبرنامه

استراتژی ها و اندیکاتور های باینری اپشن

چند اشتباه وحشتناک تریدر ها که منجرب به ورشکستگی کامل انها می شود