توکن nft چیست و چه کاربرد هایی دارد؟سیر تا پیاز توکن nft را بدانید

توکن nft چیست و چه کاربرد هایی دارد؟یکی از رایج ترین و متعدد ترین سوالاتی که از دپارتمان پشتیبانی به دست ما میرسد یقینا همین سوال می باشد که توکن nft چیست؟ ما در این قماله بطور کامل یعنی به معنای واقعی سیر تا پیاز nft رو برای شما بطور کامل شرح می دهیم ، انواع توکن های NFT رو براتون معرفی می کنیم و با مزایده های اون آشنا میشیم و اینده NFT رو هم باهم بررسی خواهیم نمود پس از شما درخواست می کنم یک عدد چای یا نوشیدنی به کنار خود بیاورید و قشنگ بنشینید و این مقاله جذاب و زیبا رو از سایت آنلاین درامد مشاهده فرمایید.

توکن NFT چیست

اگر بخواهیم به زبان خیلی ساده و خیلی عامیانه NFT رو توضیح بدیم اون هم به صورت خیلی مختصر باید بگیم NFT ها یکسری توکن های غیر مثلی هستند؟ اقای لطفی غیر مثلی یعنی چی؟ یعنی اینکه اقا فقط یک عدد از اون در دنیای ارز دیجیتال وجود داره و مشابهش نیست.به زبان بسیار ساده تر اگر بخوام براتون بگم به هر چیزی که دیجیتالی باشد و تنهایک واحد از اون وجود داشته باشد می توان آن را تبدیل به NFT کرد، اگر بخوام مثال براتون بزنم اینگونه شروع می کنم که بنده گفتم هر چیز دیجیتالی ، ما چه چیز های دیجیتالی داریم؟عکس، فیلم، گیف ، شبکه های اجتماعی ، فایل صوتی ، متن های کامپیوتری و هر چیزی که قابل لمس فیزیکی نیست و در بستر کامپیوتر و اینترنت وجود دارد به همه این موارد موارد دیجیتالی می گویند و همه اینها قابلیت تبدیل شدن به NFT دارند. الان که با مفهوم ان اف تی اشنا شدین یک مثال خیلی جالب براتون میزنم، فرض کنید شما برای گردش رفتید به یک منطقه خیلی زیبا، یک صفحه خیلی حیرت انگیز مثل ابشار نورانی میبینید که یکی از آن پریده پایین و شما همان لحظه از آن عکس میگیرید، یک سوال چه کسی این عکس را دارد؟ درست است فقط شما، پس یعنی عکس شما قابلیت تبدیل شدن به NFT را دارد چرا که هم دیجیتالی است و هم واحد است(یعنی تنها یک عدد از آن وجود دارد ) و آن یک واحد هم دقیقا در دست شماست.

توکن ان اف تی چیست و چه کاربرد هایی دارد

تفاوت NFT و ارز دیجیتال چه می باشد؟

شاید یکی از سوالاتی که ذهن شمارا به خود بعد از فهمیدن مفهوم توکن NFT چیست به خود درگیر کرده باشد این مورد است که ایا توکن های ان اف تی دقیقا مثل کوین های ارز دیجیتال می باشند؟ ایا از لحاظ سازوکار باهم برابر هستند یا تفاوت هایی باهم دارند؟ در این بخش از مقاله به طور کامل و به زبان ساده جواب این سوال شما دوستان عزیز را می دهیم تا هم تفاوت بین این دو را متوجه شوید و هم بهتر با سازوکار ان اف تی اشنا شوید. ما در بخش بالا گفتیم توکن های ان اف تی دیجیتالی می باشند خوب ارز های دیجیتال هم دیجیتالی می باشند پس تا اینجا باهم تفاوتی ندارند ولی تفاوت از اینجا شروع می شود که توکن های ان اف تی واحدی می باشند یعنی تنها یک عدد از آن وجود دارد و ارزش هر واحد ان اف تی باهم برابر نیست ولی ارزش ارز دیجیتال باهم برابر است.

بگذارید کمی ساده تز توضیح دهم فرض کنید شما هم در کیف پول خود یک واحد بیت کوین دارید و من هم یک واحد دارم، ایا قیمت بیت کوین های ما باهم برابر نیست؟ مسلما قیمت هر دو عدد بیت کوین برابر است چرا که یک واحد بیت کوین با یک واحد بیت کوین دیگر هیچ تفاوتی ندارد و از لحاظ ارزش مالی برابر می باشند ولی بگذارید همین مثال را برای ان اف تی بیان کنیم، فرض کنید من یک عدد ان اف تی که شامل عکس می باشد دارم و شما هم یک واحد ان اف تی دیگر که یک فایل ویدویی می باشد دارید چرا که دو عدد ان اف تی مشابه نمی توانیم داشته باشیم چرا که تنها یک واحد از ان وجود دارد و اکنون قیمت NFT که من در دست دارم 80دلار و قیمت ان اف تی شما 500 دلار می باشد، یعنی با اینکه هر دوی ما یک عدد ان اف تی داریم ولی قیمت یکسانی ندارد پس تفاوت ارز دیجیتال و NFT در این می باشد که ارز دیجیتال قیمت ثابت و واحدی دارد و یک بیت کوین با یک بیت کوین دیگر برابر است ولی یک ان اف تی با یک ان اف تی دیگر برابر نیست.

تفاوت ان اف تی و ارز دیجیتال

به چه دلیل NFT توانسته طرفداران و خریدارن زیادی را بدست آورد

یکی از متعدد ترین سوالاتی که در دسته بندی سوالات توکن nft چیست از ما می پرسند این مورد می باشد که چرا این توکن طرفدارن زیادی دارد و حتی چندین نفر پول های چند صد هزار دلاری برای خرید nft هزینه کرده اند؟ جواب این سوال به چند عامل بر م ی گردد که تک تک این عوامل را در این بخش برای شما به طور کامل شرح می دهیم، ریشه اصلی این سوال در باور ها و عقیدههای مردم نهادینه شده است شما از خود بپرسید چرا مرزدم از بازار خرید می کنند؟ چرا یک سری افراد هر روز هفته به خرید لباس می روند؟ بله دلایل مختلفی داره مثل رفع نیاز ، تجمل گرایی ، توی چشم بودن، دقیقا همین جواب ها برای این مورد که چرا nft خریدار دارد نیز صدق می کند ، چرا که مردم حاضرند به چیزی که دوست دارند و احساسات ان هارا مورد تحریک قرار می دهد هزینه کنند، به عنوان مثال شاید شما فردی هستید که به اثار باستانی خیلی علاقه دارید و یک گردشگر و یا یک باستان شناس به یک منطقه خیلی خاص رفته و از یک شیئی که تا به الان کسی ندیده عکس گرفته و آن را تبدیل به nft کرده است و شما آن را می بینید و قطعا به دو دلیل هم که شده قصد خرید آن را پیدا می کنید، یک به خاطر اینکه ان محصول احساسات شمارا جریحه دار کرده است و دو اینکه شما با خرید اون nft تنها صاحب آن عکس می شوید و آن عکس به نام شما می شود و این به شما حس غرور و بزرگ بودن دست می دهد.

یکی دیگر از مواردی که باعث شده nft خریداران زیادی داشته باشد خواننده ها و هنرمندان می باشد، به عنوان مثال شاید شما عاشق خواننده کیتی پری(یک خواننده زن جذاب اهل کالیفرنیای امریکا) یک ترک موسیقی می خواند و آن را تبدیل به ان اف تی می کند و هیچکس نمی تواند از آن استفاده کند الی صاحب اثر، قطعا به خاطر همین یک عدد ترک میلیون ها ادم هستند که میلیارد ها دلار برای این قطعه ترک پول پرداخت کنند.

به چه دلیل NFT توانسته طرفداران و خریدارن زیادی را بدست آورد

اینده ارز ان اف تی nft

یکی از سوالاتی که ذهن اکثریت مردم و دوستدارن NFT را به خود درگیر کرده اینده ارز nft می باشد که نمی دانند این توکن تا چقدر پتانسیل پیشرفت دارد؟ اگر بخواهم بسیار ساده کوتاه و گیرا برایتان توضیح دهم باید بگویم که آینده ارز دیجیتال در nft خلاصه می شود، هم اکنون که بنده دارم با شما صحبت می کنم و در حال ساخت این مقاله هستم متاورس یک عضو جدا نشدنی از nft می باشد، شاید برخی از شما در جریان نباشید ولی آیا به این فکر کرده ایید که این nft ها بیشتر در کجا به فروش می رسند؟ بله درست است در دنیای متاورس و شهر های دیجیتالی مثل دسنترالند که متاورس خود نیز یک ابر تکلونوژی می باشد که یقینا در سال های نه چندان دور قرار است نوع زندگی ما انسان ها در دنیای واقعی و فیزیکی را تحت تاثیر قرار دهد و ان اف تی نیز دقیقا همین کار را با مردم خواهد کرد چون متاورس و ان اف تی یک عضو واحدی هستند که با یکدیگر کار می کنند پس این موضوع را در جریان باشید که ان اف تی قرار است دنیارا دگرگون کنذ.

ایا NFT از لحاظ قانونی و قضایی مشکلی ندارد؟

یکی دیگر از سوالات رایجی که در همان دسته سوالات توکن nft چیست از ما پرسیده می شود این مورد می باشد که ایا توکن ان اف تی قانونی می باشد و کشور ایران با آن مشکلی دارد یا خیر؟ در جواب این سوال بگذارید ابتدا یک نیمنگاهی به سازوکار کلی nft بندازیم هر چند در ادامه مقاله راجب سازو کار nft به طور کامل صحبت خواهیم نمود، به طور کلی زمانی که ان اف تی ساخته شد و در بلاکچین راه اندازی شد یک امضا به صورت دیجیتالی از طرف سازنده ان اف تی بر روی آن گذاشته شده است که هر زمانی که یک ان اف تی در این بستر به فروش گذاشته می شود ویا توسط فردی خریداری می شود تمام و کمال توسط بلاک چین بررسی وتایید صلاحیت می شود ، این بدین معناست که اصلا هیچ کشوری نمی تواند قانونی یا غیر قانونی بودن آن را اعلام کند چرا که متعلق به هیچ کشور ، سازمان ، نهاد و هیچ گروهی نمی باشد و به طور خودکار توسط بلاکچین اداره می شود و همه مواردی که روی بستر بلاکچین هستند هیچ دولتی نمی تواند قانونی یا غیر قانونی بودن آن را اعلام کند، شما فرض کنید یک مجری سمیناری می خواهد برگزار کند اگر این وبینار در سایت ایسمینار قرار داده بشه باید توسط مدیران این سایت تایید بشه اما برای فروش بلیط در nft نیاز به هیچ تایید نهادی از هیچ ارگانی ندارید پس در یک کلام nft هم قانونی می باشد و هیچ مشکلی از لحاظ قضایی ندارد.

ایا NFT از لحاظ قانونی و قضایی مشکلی ندارد؟

بهترین توکن های NFT کدام اند ؟

در این بخش از مقاله که با عنوان توکن های nft چیست برای شما آماده شده است می خواهیم در مورد بهترین توکن های nft با شما صحبت کنیم و لیستی از بهترین توکن های حال حاضر ان اف تی رو برای شما معرفی کنیم ، بدین دلیل که خود مبحث توکن های ان اف تی یک مقوله طولانی می باشد ما در این بخش فقط به معرفی بهترین توکن ها و توضیحات کلی و مختصر راجب هر یک از آن ها خواهیم داد و در مقاله ایی جدا این مورد را به صورت سیر تا پیاز و ریز بینانه برای شما آماده خواهیم نمود، ما در لیست زیر بهترین و معروف ترین توکن های nft را برای شما لیست کرده اییم

  • Decentralandبا نام اختصاری MANA
  • Sandbox با نام اختصاری SAND
  • Theta network با نام اختصاری THETA
  • Axie infinity با نام اختصاری AXS
  • Tezox با نام اختصاری XTZ

می توان گفت این 5 توکن 5 تا از بهترین توکن های حال حاضر NFT با برنامه های چند ساله و با اینده ایی درخشان می باشند که می توانند اینده NFT و اینده انسان هارا متحول کنند در ادامه به بررسی اختصاری هر یک از توکن های معرفی شده خواهیم پرداخت.

توکن Decentraland (MANA)

به جرعت می توان گفت توکن مانا که پول رایج شهر دیجیتالی دسنترالند در دنیای متاورس می باشد قرار است آینده ما انسان هارا تحت تاثر بسزایی قرار دهد و با مدت کمی که از انشار این توکن و بازی محبوبش گذشته بیش از چند میلیون کاربر فعال دارد، شما در بازی دسنترالند که با توکن اختصاصی مانا می باشد می توانید وارد یک شهر مجازی در دنیای متاورس بنام شهر دسترالند شوید، در این شهر شما می توانید قطعات زمین چه قطعه زمین خشک و چه یک خانه یا فروشگاه را با توکن مانا خریداری کرده ونگه دارید و زمانی که ساخت و ساز در آن منطقه زیاد شد و قیمت قطعه شما بالا رفت اقدام به فروش آن کنید، هم چنین می توانید قطعه زمین خالی گرفته و آن را بسازید و با قیمت بالایی بفروشید و توکن مانا دریافت کنید. در سال 2021 قیمت توکن مانا بیش از چند هزار درصد افزایش پیدا کرد و همین امر باعث محبوبیت آن شد و از زیر یک دلار به بالای 6 دلار رسید ولی قیمت تقریبی ان بین نیم سنت تا یک دلار می باشد ولی فعالان این حوزه بر این باورند این توکن بسیار شگفتی ساز خواهد شد و افزایش قیمت شدیدی را تجربه خواهد کرد.

توکن اکسی Axie infinity

توکن اکسی نیز یکی از برترین و محبوب ترین توکن های nft می باشد که مربوط به بازی اکسی می باشد، سازوکار بازی اکسی بدین گونه می باشد که شما با ورود به بازی باید حیوانات یا موجوداتی که نام آن ها اکسی می باشد را خریداری کنید به آن ها غذا دهید تا بزرگ شوند سپس آن ها را با اکسی دیگر کاربران به مبارزه دعوت کنید و در صورت برنده شدن مقداری توکن axs به شما پاداش می دهد مورد حائز اهمیت در مورد این توکن این میباشد که شما برای ورود به این بازی حتما باید به ارزش 3 واحد اکسی داشته باشید تا بتوانید اولین موجود خود را خریداری کنید.توکن axs توانست در سال 2021 یک سال طلایی را برای خود ثبت کندو یک رکورد شگفت انگیزی ثبت کند بطوری که این توکن در سال اعلام شده بیش از 15000 هزار درصد شاهد رشد بود و حیرت خیلی هارا بر انگیخت

دیگر توکن های معرفی شده nft نیز سازوکار مشابه به همین دو مورد معرفی شده دارند و به دلیل اینکه وقت شما نیز زیاد تلف نشود به موضوع بهترین توکن های ان اف تی در مقاله اییجدا به صورت کامل خواهیم پرداخت

ویژگی های بارز توکن NFT

در ادامه مقاله توکن nft چیست میخواهیم به اصلی ترین و اساسی ترین مواردی که باعث شده توکن ان اف تیتا این حد سرو صدا کند بپردازیم ، هر چند در قسمت های ابتدایی مقاله در مورد اصلی ترین این ویژگی ها صحبت کردیم ولی در این بخش به صورت ریز بینانه تری این مورد را بررسی خواهیم نمود.

ویژگی های بارز توکن NFT

غیر قابل جدا شدن و کوچک شدن:

توکن های ان اف تی همان گونه که متوجه شدین تک واحدی هستند و فقط یک عدد از هر ان اف تی وجود دارد پس قابل کوچک شدن نیستند، به عنوان مثال فرض کنید یک فردی یک فایل ویدیویی را ان اف تی کرده؟ چگونه می خواهید آن را به واحد های کوچک تر تقسیم کنید؟

منحصر به فرد:

یکی از ویژگی هایی که باعث شده توکن های NFT محبوب و خاص شوند منحصر به فرد بودن آن است یعنی اینکه هر ان اف تی یه قابلیت منحصر به فرد خود را دارد و از هر ان اف تی فقط و فقط دست یک نفر وحود دارد و یک نفر مالک دارد که باعث شده این توکن منحصر به فرد ترین و با ارزش ترین توکن شود

تنها و تنها یک مالک و یک صاحب و غیر قابل دستکاری:

هر یک از توکن های ان اف تی فقط و فقط یک صاحب دارند و چیچ کدام از ان اف تی هاقابلیت تغییر ندارند بدین منظور که بعنوان مثال اگر یک عکس تبدیل به ان اف تی شود دیگر هیچگونه تغییری چه کوچک و چه بزرگ چه از طرف تنها صاحب آن و چه از طرف هیچکسی قابل تغییر و دستکاری نمی باشد همان گونه که اطلاعات بلاکچین قابل دستکاری نمی باشد

از طریق کدام سایت ها یا صرافی ها می توانیم توکن NFT تهیه کنیم؟

در ادامه ی مقالهی توکن NFT چیست قصد داریم تمام راه هایی که می توانید از طریق آن ها اقدام به خرید توکن ان اف تی بکنید را برای شما توضیح دهیم،  شاید الان منتظر هستید که من اسم صرافیی های ارز دیجیتال را برای شما شرح دهم ولی اصلا اینگونه نیست ، درست شنیده ایید توکن های NFT در صرافی های ارز دیجیتال خرید و فروش نمی شوند و دلیل آن نیز تک واحدی بودن آن می باشد، بلکه چند سایت معتبر وجود دارد که از طریق آنها می توانید اقدام به خرید توکن های غیر اقبل عرضه یا همان NFT بکنید در لیست زیر 6 تا از سایت های معتبری که در این زمینه فعالیت می کنند را برای شما لیست می کنیم.

قیمت گذاری توکن های nft چگونه انجام می شود

شاید برای خیلی از شماها جای سوال و البطه جای تعجب باشد که قیمت های ان اف تی هایی که فروخته می شود چگونه مشخص می شود و از اینکه به چه علت یک عکس ساده ایی که با فتوشاپ طراحی شده به قیمت های میلیون دلاری به فروش  میرسد؟ بله درست شنیده ایید خیلی اتفاق افتاده که یه عکس ساده که با فتوشاپ و در عرض چند ساعت ساخته شده با قیمت های میلیون دلاری به فروش رفته است ولی ایا به راستی چگونه همچین چیزی ممکن است؟ در اینجا باید به دیدگاه هر فرد برگردیم، ارزش یک شیع برای هر انسانی متفاوت می باشد بگذارید یک مثال بزنم فرض کنید عکس اولین پیج صفحه اینستاگرام را ان اف تی کرده و بفروش برساند این عکس برای افرادی که در حوزه دیجیتال مارکتینگ کار می کند بسیار ارزش مند است ولی برای کسی که یک گوشی ساده استفاده م کند و اهمیتی به شبکه های اجتماعی نمی دهد حتی یک دلار هم ارزش ندارد پس در اینجا قیمت گذاری بر اساس نگرش می باشد و ممکن است یک فردی به یک چیزی بیشتر از ارزش واقعی آن بها دهد و اقدام به خرید آن کند همان گونه که عکس اولین توییت توییتر به قیمت دونیم میلیون دلار به فروش رفت ولی برخی ها حاضر به خرید این عکس به قیمت 100 دلار هم نشده بودند.

قیمت گذاری توکن های nft چگونه انجام می شود

جمع بندی

در این مقاله ایی که با موضوع توکن nft چیست برای شما دوستان عزیز آماده کرده بودیم توضیحات کامل و جامعی راجب آن دخمت شما ارائه دادیم و تمامی مزیت های این توکن و آینده این توکن را برای شما عزیزان و سروران گرامی شرح دادیم و هم چنین چند عدد از بهترین و معروف ترین توکن های ان اف تی را برای شما معرفی کردیم ، هم چنین بیان شد که از چه طریقی می توانید اقدام به خرید توکن های ان اف تی بکنید و ویژگی های بارز این توکن ها را نیز برای شما عزیزان شرح دادیم و راجب قیمت گذاری توکن های ان اف تی نیز با شما سروران گرامی صحبت نمودیم امیدوارم که از خواندن این مقاله نهایت استفاده را برده باشید خیلی ممنون که تا انتهای این مقاله همراه ما بودید. اگر شما نیز نظر و موردی راجب توکن های ان اف تی میدونید حتما در بخش دیدگاه همین مقاله آن را بنویسید که دیگران هم از آن استفاده و بهره لازم را ببرند.

نویسنده: mahdilti

من ادمین سایت انلاین درامد خدمتگذار شما از سال 94 در زمینه بازار های مالی و طراحی سایت فعالیت می کنم و از سال 98 در تلاشم علم خودم رو به بقیه هم انتقال بدم تا بقیه هم بتوانند از راه های اصولی به کسب درامد از اینترنت بپردازند من و تیمم در تلاشیم تا شمارا به درامد لایق خود برسانیم

دیدگاه‌ها

*
*